MOOC

Vzdělávací technologie

S označením MOOC som sa stretla prvýkrát až v rámci kurzu Technologie ve vzdělávání. Platformy ako Coursera a Edx som síce poznala z počutia, ale nikdy som na nich žiaden kurz neštudovala. Táto skúsenosť s MOOCom je preto pre mňa úplnen nová.

S výberom kurzov som celkom dlho bojovala, nič ma veľmi neoslovovalo. Nakoniec som siahla po Design Theory od Edx, ktorý ma zaujal témou, ale hlavne veľmi dobrými hodnoteniami.

d4.png

Hneď na úvod som sa musela prebojovať cez niekoľko dosť únavných úvodných inštrukcií a prieskumov. Rozumiem ich úlohe, ale popravde mi prišli skôr odrádzajúce, než užitočné. Celý čas som si hovorila, no ale ja už chcem študovať! 🙂 Jediná z úvodných aktivít, ktorá ma zaujala, bol tzv. Word Cloud, do ktorého som mala prispieť tromi slovami, ktorým by som sa v rámci kurzu rada venovala. Následne sa mi ukázala grafika so slovami, ktoré vybrali moji online spolužiaci. Prišlo mi veľmi fajn vidieť, čo sa ľuďom spája s témou Design Theory a celkom ma prekvapilo, že moje slová napadli len mňa. 😀

d2.png

V ďalšej časti som sa dočkala prvej lekcie, ktorá bola opäť popísaná ničnehovoriacim úvodom, ale zase, aby som len nekritizovala, páčila sa mi anketka v závere, kde sme mali zaškrtnúť, o čom si myslíme, že lekcia bude.

d3.png

Samotná lekcia prebieha pomocou videí, kde prednášajúca predstavuje učebnú látku. Za vydarenú považujem extra funkciu, ktorú majú videá na Edx – transcripts. Prepísanú reč študent vďaka tejto funkcii vidí aj ako súvislý text napravo od videa. Ja osobne som síce používala iba titulky, keďže ma veľký text na boku rušil a rozptyľoval, ale myslím si, že niekomu by mohol tento spôsob skvele vyhovovať.

d5.png

Skúšala som tiež zrýchliť reč narátorky, keďže hovorila na môj vkus veľmi pomaly, ale po zrýchlení jej zase nebolo takmer rozumieť. Neviem teda, či sa táto funkcia vôbec dá reálne využiť. Celkovo ma asi najviac na tomto kurze odrádzal prejav prednášajúcej – jej angličtina bola miestami ťažko zrozumiteľná (zrozumiteľnejšie bolo pre mňa vypnúť si zvuk a len čítať), učebná látka bola príliš zložito formulovaná a prednesená pomerne nezáživne.

Ďalšie časti kurzu som preto už len preklikala, aby som zistila, čo v nich je. Objavila som ďalšie videá, kvízy a diskusné vlákna. Na záver každej lekcie bol umiestnený podrobný súpis použitej a doporučenej literatúry, čo mi prišlo výborné. Keby som sa chcela k niektorému z preberaných problémov vrátiť, prehĺbiť si o ňom znalosti, kurz je schopný ma nasmerovať tým správnym smerom.

d6.png

Celkovo mám z mojej prvej skúsenosti z MOOCom zmiešané dojmy. Kurz, ktorý som si vybrala, s veľkou pravdepodobnosťou nedokončím, aj keď ma jeho téma zaujíma a verím tomu, že obsahuje veľmi kvalitné informácie. Myslím si však, že za to môže hlavne zlý dizajn kurzu, ktorý len digitalizuje klasickú živú prednášku a veľmi nepracuje s možnosťami online. MOOC samotný považujem za fajn spôsob učenia, ale ak má prebiehať primárne vo videách (aspoň tak to je na Edx, neviem ako na iných platformách), musia byť niečím lákavé a zaujímavé, aby udržali moju pozornosť a mohla som sa z nich niečo naučiť. Statické video s príliš zložitým výkladom, v ktorom som sa stratila hneď v druhej vete (napriek tomu, že som preberanú látku – estetiku – vyštudovala na bakalárovi), nepovažujem za šťastnú voľbu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s